Avrupa ülkeleri onaylı olarak düşük hapı ticaretine yer vermektedir. Örneğin bunlar arasında Fransa başı çekiyor. Aynı zamanda Amerika’da da onaylı olarak hapın kullanılması söz konusudur. Adı üstünde gebeliğin sonlandırılmasına yönelik temin edilir. Düşük hapı nedir sorusuna yönelik bu şekilde cevap verilir. Ancak ülkemizde;

 

  • Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı değildir.
  • Bakanlık 10 haftalık gebelikler için kürtaj yolunu sunar.
  • 10 haftanın üzerinde olan gebeliklerin sonlandırılması ise yasaktır.

 

Düşük Hapı Nereden Alınır?

 

Düşük hapı nedir merak edenlere gebelik sonlandırma hapı cevabı verilir. Daha çok erkenden farkedilen gebelikler için temin edilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere ülkemizden yasal değildir. Bundan dolayı farklı alanlarda satışına yer verilmesi dikkatlerden kaçmıyor. Yani el altında hapın temin edilmesi söz konusudur.

 

Daha çok merdiven altı mekanlarda düşük hapları satılmakta. Yasa dışı olarak ticaretinin gerçekleştiği görülüyor. Örneğin bazı internet sitelerinde dahi yerini almıştır. Online alışveriş neticesinde düşük hapları temin edilmektedir. Satışı izinsiz olsa da yasa dışı olarak sergileyen mekanlar ve siteler mevcut durumda.

 

Düşük Hapı Kullanma Nedenleri

 

Sadece doktorunuzun yönlendirmeleri dahilinde ilaç temin etmeniz gerekir. Düşük hapı nedir nasıl kullanılmalıdır öğrenmek için yardım alabilirsiniz. Hekimler tarafından bu konuya açıklık getirilir. Şöyle ki;

 

  • Yasal sürecin geçtiği kürtaj işlemlerinde temin edilebilir.
  • Fetüste meydana gelen sakatlıklar da hap kullanımına yönlendirir.
  • Ölü fetüsün atılması için de düşük hapı kullanılabilir.

 

Sadece doktorunuz uygun görüyorsa kullanmanız gerekir. Nitekim Sağlık Bakanlığı da hekimlere ve hastanelere bu hapı göndermektedir. Hekimlerin teşhis neticesinde hapı önermeleri esas alınır.

 

Düşük Hapının Yasaklanma Nedenleri

 

Düşük hapı nedir öğrenenler beraberinde risklerini de göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü risklerinden kaynaklı olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Örneğin rahimde fetüs parçaları kalabilir. Rahmin tam olarak temizlenmemesi farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu nedenle hapın kullanılması yasaklanmıştır. Temelde kadın sağlığının korunmasına yönelik işlem başlatılmaktadır.

 

Düşük Hapının Riskleri Nelerdir?

 

Başta kadın hayatını riske attığı açık durumda. İlacın kullanılması halinde kötü pek çok belirti ortaya çıkar. Bu belirtiler beraberinde hayatın son bulmasına etki eder. Örnek vermek gerekirse;

 

  • Rahim kasılması ile gevşemeleri sık sık yaşanır.
  • Yoğun kanamalar da ciddi sağlıksal sorunların habercisidir.
  • Ağır sancılar da meydana gelmektedir.

 

Gizli Kürtaj Yasası Nedir?

 

Kürtajın duyulmasından korkan kadınlar düşük haplarında çözüm buluyor. Ancak bu çözümün aslında tehlikeli sonuçlar doğurduğu açık durumda. Bu yüzden kürtajın ön plana çıktığını belirtmek gerek. Yine kürtajın duyulmasından korkanlara gizlilik sergilenir. Yani hasta mahremiyeti olan önem öne çıkmıştır. Böylece gizli kürtaj işlemlerine başvurulabiliyor. Bu işlemlerde kadının rızası dikkate alınır. Yazılı olan rıza neticesinde işlemlere geçilir. Aynı zamanda 18 yaşının üzerinde olma şartı bulunuyor. Altında olanlar ise ebeveynlerinden izin almak zorundadır.


Çalışma Günlerimiz:


Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe,
Cuma, Cumartesi, Pazar (Yarım Gün)

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 18:00

Bize Ulaşın

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi İncirli Caddesi No:85 Kat:1 Daire:2 Bakırköy/İSTANBUL

Dr. Abdurrahman Dağcı İletişim: 0541 863 78 57

E-Posta: bilgi@kurtajonline.com

Web: https://www.kurtajonline.com

Hemen Ara
WhatsApp chat