624 kez incelendi.

Düşük ve düşük belirtileri pek çok kadının merak ettiği bir konudur. Çoğu kadında, yaşadığı adet […]

Düşük ve düşük belirtileri pek çok kadının merak ettiği bir konudur. Çoğu kadında, yaşadığı adet gecikmesi ile başlayan gebelik heyecanına ilerleyen haftalarda kanama, ağrı ya da vajinadan gelen doku parçalarıyla gölge düşürüp, endişe ve tedirginlik meydana getiren düşük; her 6 kadından 1’inde görülür.

Planlı ya da plansız gebeliklerin %15 ile %20’si düşükle sonuçlanır. Ancak bu değerin bilinenden daha fazla olduğu düşünülmektedir, çünkü pek çok kadın henüz gebe olduğunu anlamadan düşük yapar ve bunu adet kanaması ile karıştırır.

Düşük, gebeliğin 24. haftasından önce embriyo ya da fetusun anne rahminden dışarı atılması ile sonuçlanan olaydır. Özellikle ilk 12-14. haftalar arasında yaşanan düşükler erken düşük olarak isimlendirilir ve meydana gelmesindeki en önemli sebepler genetik faktörler ya da kromozom yapısındaki anormalliklerdir.

24. haftadan önce gerçekleşen düşükler ise geç düşük olarak isimlendirilir, geç düşüklerin en önemli nedeni de rahimden kaynaklanan sorunlardır.

Düşük Belirtileri Nelerdir?

 

Doğumdan ziyade düşük için de belli başlı tanımlar mevcut. Fetüs olarak ifade edilen bebeğin, 20. Haftadan önce kaybedilmesine düşük edilir. 20. Haftadan sonra düşük ihtimali azalır. Bundan kaynaklı olarak 20 haftalık süreç son derece önemlidir. Anne adaylarının düşük adına şu belirtiler ile karşılaşması söz konusudur;

 

  • Krampların ve ağrıların sıklaşması belirtiler arasında.
  • Sırt ağrıları ile kilo kayıpları da göz önünde bulundurulur.
  • Kasılmalar ve de ateş şikayetleri dahi dikkate alınmalıdır.

 

Düşük Tedavisi Hakkında

 

Pelvik muayene neticesinde düşük tespitine geçilir. Atnı zamanda ultrason üzerinden incelemelere yer verilir. Bu şekilde düşük durumları dikkate alınır. Mesela uterus boşalmış mı teşhis edilir. Çünkü boşalmaması hakinde temizleme işlemlerine geçilir. Yani kürtaj neticesinde rahmin tamamen temizlenmesi esas alınır. Anne adayının kalan parçalardan dolayı sıkıntı yaşaması söz konusudur. Bunun için teşhis ile tedavi süreci son derece önem arz ediyor.

Benzer

Çalışma Günlerimiz:


Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe,
Cuma, Cumartesi, Pazar (Yarım Gün)

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 18:00

Bize Ulaşın

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi İncirli Caddesi No:85 Kat:1 Daire:2 Bakırköy/İSTANBUL

Dr. Abdurrahman Dağcı İletişim: 0541 863 78 57

E-Posta: bilgi@kurtajonline.com

Web: https://www.kurtajonline.com

Hemen Ara
WhatsApp chat