Tıbbi açıdan bebek için fetüs adlandırmalarına yer verilir. Neticesinde fetüsün gelişim gösterdiği döneme de gebelik adı verilir. Şöyle ki kadın rahmin içerisinde fetüsün bulunmasıdır. Aynı zamanda fetüsün gelişimini temel alır. Bu aşamada son regl dönemi göz önünde bulundurulur. Ortalama 40 haftalık sürece de gebelik adı verilmektedir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

 

Gebelik testine başvurmadan önce belirtileri dikkate alabilirsiniz. Nitekim her kadın belirtilerin akabinde teste başvuruyor. Örnek verecek olursak adet dönemi dikkate alınır. Nitekim adetin gecilmesi gebeliğin öncü belirtileri arasındadır. Bunun yanı sıra;

 

  • Bulantı ile kusma sorunları baş gösterir.
  • İştah daha da artış gösterir.
  • Akıntının da bu dönemde fazla olması söz konusudur.

 

Gebelik döneminde göğüslerin daha hassas hale geldiği biliniyor. Aynı zamanda daha halsiz ve yorgun hissedersiniz. Gerginlik hissi de bu dönemde artış gösterir. Farklı olarak kabızlık ile baş ağrısı da belirtiler arasında. Baş dönmesi ile solukluk yine gebeliğin habercisi durumunda.

Gebelik Testi Nedir?

 

Yukarıda sıraladığımız belirtiler neticesinde gebelik testine başvurulabilir. Emin olmak isteyenler testi evlerinde yapabilir. Nitekim eczanelerden temin edilen gebelik testleri mevcut durumda. Birkaç dakika içerisinde de testin sonucunu görmeniz mümkün olacaktır.

 

İdrar üzerinden testin yapılması söz konusudur. Ancak adetin geciktiğini hissedenler ve hesaplayanlar teste başvurmalıdır. Mesela en az 1 haftalık gecikme neticesinde net sonuç alırsınız. Çubuk şeklinde olan gebelik testleri de bazen yanılabiliyor. Bu yüzden kan testine başvurmak daha doğru olacaktır.

 

Dış Gebelik Nedir?

 

Yumurtanın doğru bir alanda döllenmesi önem arz ediyor. Nitekim rahim dışında bir yerde döllenen yumurta, dış gebeliğine neden olmakta. Hatta bu durum anne adaylarına büyük tehdit oluşturuyor. Mesela anne ölümlerinin bundan dolayı artış göstermesi dikkatlerden kaçmıyor. Bunun için belirtileri öğrenmeniz faydalı olacaktır. Dış gebelik belirtileri olarak;

 

  • Karında ve pelviste meydana gelen ağır ağrılar dikkate alınmalıdır.
  • Vajinal kanamalar dahi yine dış gebeliğin habercisi olabilir.
  • Bayılma ile baş dönmesi bunlar arasında yerini almıştır.

 

Gebelik Sonrası Değişiklikler

 

Hamile kalan kadınların en büyük şikayeti kilolar oluyor. Nitekim bu süreçte tansiyon dengesi önem arz etmekte. Denge sağlamak adına beslenmeye ihtiyaç duyulur. İştah artışı da beraberinde fazla kiloları getirmektedir. Aynı zamanda gebeliğin başında yorgunluk hissi ile karşı karşıya kalırsınız. Kan üretiminden kaynaklı olarak vücut yorulur ve anne adayları uykuya ihtiyaç duyar. Arkasından da bulantı, kusma ve aşerme gibi durumlar baş göstermektedir.

 

Sağlıklı Gebelik Süreci

 

Ortalama 40 hafta kadar gebelik süreci mevcut durumda. Bu süre anne ile bebek açısından son derece önemli. Sağlıklı bir süre geçirmek adına dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor. Örneğin sağlıklı beslenme bunlar arasında. Aynı zamanda hafif egzersizler eşliğinde daha sağlıklı bir hamilelik süresi geçirirsiniz. Bu süreçte daha pozitif düşünmek ve psikolojik olarak korunmak önem arz ediyor.

 

Çalışma Günlerimiz:


Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe,
Cuma, Cumartesi, Pazar (Yarım Gün)

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 18:00

Bize Ulaşın

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi İncirli Caddesi No:85 Kat:1 Daire:2 Bakırköy/İSTANBUL

Dr. Abdurrahman Dağcı İletişim: 0541 863 78 57

E-Posta: bilgi@kurtajonline.com

Web: https://www.kurtajonline.com

Hemen Ara
WhatsApp chat