1.920 kez incelendi.

Kürtaj Nedir   İstenmeyen gebeliğin son bulması adına kürtaj işlemlerine başvurulur. En başta kürtaj nedir […]

Kürtaj Nedir

 

İstenmeyen gebeliğin son bulması adına kürtaj işlemlerine başvurulur. En başta kürtaj nedir sorusuna karşılık olarak bu cevabı alırsınız. Beraberinde de yasal sınırları göz önünde bulunduranlar başvurabilir. Yani gebeliğin sonlandırılması adına dikkate alınması gereken bazı sınırlar mevcut durumda. Şöyle ki;

 

  • 10 haftalık olarak gebeliğin sonlandırılması mümkün.
  • Yasal olarak 2.5 ayın altında olan gebelikler için kürtaj uygulanır.
  • 5 ayın üzerinde olan gebelikler de ise anne ile bebek sağlığına göre kürtaja başvurulur.

 

Kürtajın Mecbur Olduğu Durumlar

 

Kürtaj nedir merak edenler gebelikle alakalı tüm sıkıntılı durumları göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü bu durumların teşhisi neticesinde gebeliğin sonlandırılması için kürtaja geçilir. Örneğin gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelen düşükler için kürtaja geçilmektedir. Bunun yanı sıra bebeğin rahimde ölmesi halinde gebelik sonlandırılır.

 

Bebeğin sakat olması ya da gelişmemesi halinde de yine kürtaj işlemlerine yer verilir. Yine bebeğin kalbinin durması da bunda etkilidir. Bir de boş gebelikler için kürtaj çözüm yoludur. Tüm bu durumlar ultrason muayeneleri neticesinde teşhis edilir. Arkasından da kürtaj ile çözüme geçilir.

 

Kürtaj Öncesi Muayeneler

 

Jinekolojik muayene neticesinde teşhis koyulur. Aynı zamanda vajinal ultrasonografi de temel alınmaktadır. Kürtaj nedir öğrenenler beraberinde muayeneye başvurur. Üstelik bu aşamada hekiminiz tarafından bilgilendirilmeniz sağlanır. Örneğin;

 

  • Muayene neticesinde tüpler ile yumurtalıklar incelemeye alınır.
  • Rahmin pozisyonu ile dış gebelik gibi durumlar dahi teşhis edilir.
  • Muayene sonrasında da bulgular hasta ile paylaşılır.

 

Böylece hastanın psikolojik olarak desteklenmesine özen gösterilir. Hem de kürtaj öncesinden bilgi sahibi olmanız sağlanır. Arkasından lokal ya da genel anestezi alarak cerrahi işlemlere geçmeniz söz konusudur. Ağrısız olması adına genel anesteziye başvurulması tavsiye edilir.

 

Kürtaj İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

 

Kürtaj nedir sorusuna yönelik işlem sırasını da ifade etmek gerekir. Örneğin muayene akabinde anesteziye geçilir. Bu yolla hastanın uyutulması ve işlemleri görmemesi esas alınır. Arkasından rahim ağzının görünür hale gelmesi sağlanır. Ve de hem ağız hem de vajina solüsyon ile temizlenir.

 

Tenakulum aleti eşliğinde rahmin temizlenmesi söz konusudur. Gebeliğin sonlandırılması dışında içeride kalan parçaların da alınması sağlanır. Kısacası rahmin tamamen arınması esas alınır. Bu yolla gebelik son bulur. Ya da rahimde meydana gelen hastalıkların çözüme kavuşması mümkün olacaktır.

 

Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İşlemlerin hemen arkasından taburcu edilmeniz sağlanır. Günlük yaşantınıza devam etmeniz uzun sürmez. Sadece anestezinin etkisinden kurtulmanız zaman alabilir. Yani hafif sersemlik baş gösterir. Bunun dışında ağrılar ile kanamanız olacaktır. Hekimler antibiyotik ile ağrı kesici önerir. Bu sayede kürtaj sonrası iyileşme süreciniz hızlı olacaktır.

 

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kanama riski mevcut. Bunun dışında enfeksiyon da baş gösterebilir. Özellikle de bu süreçte cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir. İyileşme sürecinde vajinal duş dahi tehlikeli olabilir.

Benzer

Çalışma Günlerimiz:


Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe,
Cuma, Cumartesi, Pazar (Yarım Gün)

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 18:00

Bize Ulaşın

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi İncirli Caddesi No:85 Kat:1 Daire:2 Bakırköy/İSTANBUL

Dr. Abdurrahman Dağcı İletişim: 0541 863 78 57

E-Posta: bilgi@kurtajonline.com

Web: https://www.kurtajonline.com

Hemen Ara
WhatsApp chat