Kürtaj istenmeyen gebelikler, kalan parçalar ya da adet düzensizliklerine bağlı olarak gerçekleşen işlemler arasındadır. Temelde gebeliğin sonlandırılması olarak bilinir. Sonuç olarak lokal ile genel anestezi altında gerçekleşen cerrahi işlemlerden bir tanesidir. Bu işlemlere göre kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler ortaya çıkar. Ve de hastaların tüm detayları göz önünde bulundurması gerekir.

 

Genel Anestezili Kürtaj Sonrası

 

Daha çok genel anestezi olarak kürtaj işlemlerine geçilir. Bu durum hastanın herhangi bir ağrı ya da acı hissetmesini engeller. Ancak beraberinde dikkate alınması gereken bazı hususlar mevcut durumda. Örneğin;

 

  • İlk birkaç gün sersemlik ile bulantı sorunları baş gösterebilir.
  • Halsizlik ve de kasık ağrıları da yine şikayetler arasındadır.
  • Hafif kanamanın da oluşması söz konusudur.

 

Tüm bu şikayetlerin birkaç saat sürdüğünü belirtmek gerek. Ancak kanamalar ortalama 2- 10 gün kadar devam edebilir. Daha da uzun olması halinde ise doktorunuza başvurmanız gerekir. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında kanamalar izlenmelidir.

 

Kürtaj Sonrası Kullanılan İlaçlar

 

Cerrahi müdahale sonrasında hekiminiz tarafından ilaçlar temin edilebilir. Özellikle de oluşan ağrıların önüne geçmek için ilaçlardan faydalanmanız gerekebilir. Mesela analjezikler başı çekiyor. Yani etkili ağrı kesiciler sayesinde şikayetleriniz son bulacaktır. Bunun gibi antibiyotik takviyesi de yapılır. Hekiminizin yazmış olduğu ilaçlar iyileşme sürecini hızlandırır. Üstelik bu süreçte çok fazla ağrı ve acı hissetmemenize de katkı sağlar.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

 

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında cinsel ilişki de başı çekmektedir. Şöyle ki kürtajdan sonra yaklaşık 2- 10 gün kadar kanama devam eder. Hatta 10 günün üzerinde olması halinde muayene olmanız gerekir. Bu süreçte;

 

  • Cinsel ilişkiden uzak durmanız faydalı olacaktır.
  • Kanamadan kaynaklı olarak enfeksiyon sorunları baş gösterebilir.
  • Ortalama 10- 15 gün kadar cinsel ilişki kurulmamalıdır.

 

Olası düşük ya da ölü gebelik için cinsel ilişki önlemleri alınmalıdır. Yani bu durumlardan dolayı gerçekleşen kürtaj işlemleri daha risklidir. En az 3 ay kadar korunmaya özen göstermek gerekir. Cinsel ilişki sırasında korunma, enfeksiyon sorunlarının giderilmesine destek olur.

 

Kürtaj Sonrası Duşa Girilir Mi?

 

Kürtajdan sonra duşa girilmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Sadece vajinal duştan uzak durmanız en doğrusu olacaktır. Çünkü yine bu gibi durumlarda enfeksiyon baş gösterebilir. Temelde enfeksiyona yönelik önlemler mevcut durumda. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler de enfeksiyon durumları başı çekiyor.

 

Kürtaj Sonrası Adet Dönemleri

 

Kürtaj işleminden sonra adet düzeniniz oturur. Şöyle ki ortalama 1 ay içerisinde adet görürsünüz. Bu aşamada periyot uzunlukta göz önünde bulundurulmalıdır. Yaklaşık olarak 1 ay içerisinde adet düzenine geçilir. Sadece birkaç gün kadar gecikme olabilir. Gecikmenin uzun sürmesi durumunda ise hekiminize başvurmanız gerekir. Beklenmeyen her durumda doktorunuza danışmanız önem arz ediyor.


Çalışma Günlerimiz:


Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe,
Cuma, Cumartesi, Pazar (Yarım Gün)

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 18:00

Bize Ulaşın

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi İncirli Caddesi No:85 Kat:1 Daire:2 Bakırköy/İSTANBUL

Dr. Abdurrahman Dağcı İletişim: 0541 863 78 57

E-Posta: bilgi@kurtajonline.com

Web: https://www.kurtajonline.com

Hemen Ara
WhatsApp chat