İstenmeyen gebeliğin son bulması adına kürtaj yoluna gidilmektedir. Gebeliğin tahliyesi anlamına gelen kürtaj, son çare olarak ifade edilir. Genelde de aile planlamaları üzerinden bu işleme geçilmektedir. Ancak baştan belirtmek gerekirse aile planlamaları için göz önünde bulundurulması hata olacaktır. Nitekim sadece istenmeyen gebelikte değil bunun dışında sağlıksal açıdan da kürtaj yoluna gidilmektedir.

Kürtaj Türleri Nelerdir?

 

Kürtajın yapılması nedenine bağlı olarak farklı türleri mevcut durumda. İlk başta akıllara istenmeyen gebelik gelebilir. Ancak bunun dışında birkaç türü mevcut durumda. Şöyle ki;

-Retansiyonel; Yine gebeliğin sonlandırılması süreçleri dikkate alınır. Örneğin düşük yapan kişilerin rahim içi incelenir. Oldu ki rahim içinde herhangi bir kalıntı varsa yine kürtaj yoluna gidilmektedir. Rahim içi materyaller temel alınır. Bunların atılması ve tamamen temizlenmesi için işleme geçilir.

-Probe; Tanıların ön plana çıktığı bir diğer kürtaj türü ise probe olarak adlandırılmaktadır. Bu sefer sadece gebelik dikkate alınmaz. Aksine uzun süreli olan adet dönemleri temel alınır. Bir de fazla adet gören kadınların pakim içleri temizlenir. Neticesinde rahimden alınan doku üzerinden tanıya geçilir. Tanı ve tedavi sürecine yer verilir.

istanbul kürtaj

Kürtajın Yasal Süreçleri

 

Her ülkenin kürtaja yönelik belli başlı yasal sınırları mevcut durumda. Yine ülkemizde de bu işleme başvurmak isteyenlerin yasal sınırları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Örneğin son adet tarihine bağlı olarak bir takım hesaplamalara gidilmektedir. Bu hesaplamalara bağlı olarak kürtaj işlemine geçilmesi mümkün olacaktır. Şöyle ki;

  • Son adet tarihine bağlı olarak 10 haftaya ihtiyaç duyurulur.
  • 10 haftayı geçen gebeliğin sonlandırılması yasal değildir.
  • Anne – baba rızasına bağlı olarak dahi kürtaj işlemine başvurulamaz.

Gebelik haftanın dikkate alınması bazı durumlar da mevcut durumda. Mesela annenin ciddi bir hastalığa maruz kalması buna örnektir. Şöyle ki karaciğer ya da böbrek hastalıkları baş gösterebilir. Hatta astım ile hipertansiyon olanların da gib gebelik haftasını beklemeden kürtaja başvurmalarına izin verilir. Hastalıklara bağlı olarak ilaç kullananlar yine gebelik hastasını dikkate almak zorunda değil. Bu gibi durumlarda resmi hastaneden alınan rapor ile kürtaja başvurulabilir.

Teropotik Kürtaj Nedir?

 

Yukarıda belirttiğimiz üzere anne hayatını riske atan durumlarda kürtaj yoluna geçilebiliyor. Gebelik hastasını dikkate almadan sağlık raporları ile işlemlere yer verilir. Minimum 2 doktorun atmış olduğu imza neticesinde raporlar dikkate alınır. Sağlık kurulu raporu olmadan 10 haftanın üstünde olan gebeliklerin sonlandırılması mümkün olmaz.

Aynı zamanda bebek hayatına göre de yine kürtaj yoluna geçilmektedir. Mesela yaşamla bağdaşmayan durumlarda bebek sağlığına göre kürtaja geçilir. Hatta doğduktan sonra da yaşamını etkileyecek olan durumlar varsa yine kürtaj yapılabilir. Tüm bu problemler;

  • Başta ultrason yolu ile tespit edilmektedir.
  • Tarama testleri neticesinde de ortaya çıkmaktadır.

Gebelik tahliyesi anne ile bebek sağlığına göre şekillenir. Bu gibi durumlarda terapotik kürtaj yoluna gidilmektedir. Daha çok tedavi süreci göz önünde bulundurulur. Yani gebeliğin sonlandırılması annenin ve bebeğin sağlığı açısından ele alınır.

Kürtajda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Cerrahi girişimlerin hepsi adına dikkate alınması gereken bazı hususlar mevcut durumda. Yine kürtaj için de cerrahi müdahaleler devreye girecektir. Bundan dolayı tecrübeli olan doktorların müdahalelerine başvurmanız en doğrusu olacaktır. Beraberinde gelen detaylar ise;

-Tanı; Kürtaja geçilmeden önce ultrason ile rahim içinin tespiti yapılmalıdır. Bu yolla gebeliğin büyüklüğü dikkate alınır. Aynı zamanda rahim içinde ki konum göz önünde bulundurulur. Hastanın da tüm bu konular bilgi sahibi olması sağlanır. Nitekim cerrahi müdahale öncesinde psikolojik olarak rahatlamaya ihtiyaç duyulur.

-Anestezi; Gebeliğin ve hastanın durumuna bağlı olarak anestezi uygulanır. Başta tamamen steril bir ortamdan işlemlere geçilir. Örneğin genel ya da lokal anestezi altında işlemlere yer verilir. Genel anestezi adına hastaların aç kalması önem arz eder. Yine doktorunuz bu konuda uyarılara yer verecektir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

 

Kürtaj için başta muayene aşamaları tamamlanır. Beraberinde ise anestezi uygulanır ve hastanın uyutulması esas alınır. Nitekim bu işlem neticesinde hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Beraberinde de spekulm denilen alet ile vajenin açılması sağlanır. Bu şekilde rahim ağzının görünür hale gelmesi desteklenir. Ve de solüsyonlar ile temizlenen vajen, düz bir konuma getirilir. Bunun için de cervix denilen alet eşliğinde rahim düzleşir. Akabinde;

  • Rahim ağzı buji çubukları ile genişletilir.
  • Genişleme sonrasında vakum enjektör ile gebeliğin sonlandırılması sağlanır.
  • Birkaç dakika içerisinde rahim için temizlenir.

İşlemlerin sadece birkaç dakika sürdüğünü belirtmek gerek. Çok uzun süreli bir müdahale değildir. Yukarıda belirttiğimiz tüm işlemler steril ortamda gerçekleşir. Önceden de söylediğimiz üzere alanında uzman olanların işlemlere yer vermesi söz konusudur.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

 

Cerrahi girişimlerin hepsinde belli başlı riskler mevcut durumda. Yine her ne kadar basit ve kısa süreli bir işlem olsa da kürtaj için de riskler bulunuyor. Örnek verecek olursak rahim delinmeleri bunlar arasında yerini almıştır. Kanamalar da yine tüm cerrahi müdahaleler gibi kürtajda da boy göstermektedir. Kürtajdan sonra kalan parçalar da risk oluşturur. Aynı zamanda genel anesteziden kaynaklı olarak sorun yaşayan hastalar mevcut durumda.

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

 

Kürtaj sonrasında çok fazla olmasa da kanama baş gösterebilir. Aynı zamanda hafif ağrı şikayetlerine de maruz kalırsınız. Bu gibi durumlar son derece normaldir. Ancak uzun sürmesi halinde doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. Bir de kanama devam ederlen cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Çünkü kanamanın olduğu süreçte vajina tehdit altındadır.

Kürtajın Sınırı Var Mı?

 

Kürtaj için sadece yasal sınırlar mevcut durumda. Ancak kaç kere yapılması gerektiğine yönelik herhangi bir sınır bulunmuyor. Sadece az yaptırılmasında fayda var. Nitekim fazla olması vajinal açıdan hastalıkların habercisi olabilir.

Çalışma Günlerimiz:


Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe,
Cuma, Cumartesi, Pazar (Yarım Gün)

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 18:00

Bize Ulaşın

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi İncirli Caddesi No:85 Kat:1 Daire:2 Bakırköy/İSTANBUL

Dr. Abdurrahman Dağcı İletişim: 0541 863 78 57

E-Posta: bilgi@kurtajonline.com

Web: https://www.kurtajonline.com

Hemen Ara
WhatsApp chat