439 kez incelendi.

Gebeliğin durumuna bağlı olarak farklı doğum şekilleri devreye girer. Örneğin bunlar arasında başı çeken sezaryen, […]

Gebeliğin durumuna bağlı olarak farklı doğum şekilleri devreye girer. Örneğin bunlar arasında başı çeken sezaryen, cerrahi tekniklerle gerçekleşir. Başta hastanın isteğine bağlı olarak sezaryen işlemlerine geçilebilir. Aynı zamanda;

 

  • Tıbbi zorunluluk olarak sezaryen işlemlerine yer verilir.
  • Anne ve bebek sağlığına yönelik yine sezaryen devreye girer.

 

İsteğe Bağlı Sezaryen Durumları

 

Temelde isteğe bağlı olarak sezaryen işlemlerine geçilmesi söz konusudur. Bu anlamda annenin normal doğum korkusu ön plana çıkar. Nitekim normal doğuma herkes cesaret edemiyor. Neticesinde de sezaryenin daha fazla talep gördüğü açık durumda. İsteğe bağlı olarak doğum şekline karar verilir.

 

Bebeğin riske girmemesi adına da yine sezaryen tercih ediliyor. Bir de normal doğum sonrasında rahim ile mesane sarkmaları meydana gelebilir. Bu olumsuz etkilerden korkan anne adayları da çözümü sezaryende bulunuyor. Ve de istekleri doğrultusunda doğuma geçmeleri esas alınmaktadır.

 

Sezaryenin Nedenleri Nelerdir?

 

Sezaryen yukarıda da belirttiğimiz üzere tıbbi bir zorunluluk olarak da ele alınır. Bu aşamada bazı nedenler öne atılmıştır. Yani belli başlı nedenlere göre sezaryen mecburi hale gelir. Örnek vermek gerekirse bebeğin başı ile beraber rahim kanalına girmesi, sezaryenin mecburi olmasını sağlar. Bunun yanı sıra;

 

  • Rahim ağzının plasenta ile kapanması da sezaryeni zorunlu kılar.
  • Plasentanın erken ayrılması dahi nedenler arasındadır.
  • İri bebek teşhisi neticesinde sezaryen işlemlerine geçilir.

 

Bunların beraberinde leğen kemiğinin genişliği de dikkate alınır. Mesela bebeğin kafasına nazaran dar olması halinde sezaryen yapılır. Aynı zamanda çoğul gebelikler de başı çeken doğum şekilleri arasında. 3 ve üzerinde bebek sayısı mevcut olduğunda sezaryen önerilir.

 

Sezaryen Doğum Riskleri Nelerdir?

 

Her ameliyat belirli riskler taşır. Yine bunun için sezaryen riskleri nelerdir göz önünde bulundurmanız önem arz ediyor. Yani bu doğum şeklini seçmeden önce tüm riskler dikkate alınmalıdır. Mesela enfeksiyon çoğu ameliyattan sonra karşımıza çıkan riskler arasında. Bunun dışında kanama ile kan pıhtıları gibi riskleri bulunuyor.

 

Vajinal doğuma nazaran iyileşme süresi daha uzundur. Aynı zamanda anestezi alındığı için farklı reaksiyonlar ile karşı karşıya kalırsınız. Farklı olarak gelecek gebeliklere yönelik riskleri de bulunuyor. En başta tüm bu riskleri öğrenmeniz ve doğum şekilleri arasından seçiminizi yapmanız esas alınır.

 

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

 

Basit bir dille anlatmak gerekirse, kesi açılması sonucunda doğum gerçekleşir. Anne karnında kesinin açılması ve bebeğin bu yolla alınması söz konusudur. Bebeğin çıkarılması halinde dokular bir araya getirilir. Dikiş neticesinde anne karnın kapatılır. Ortalama 40 dakika içerisinde işlem sona erer. Anestezi alan anne adayları bu işlemleri hissetmezler.

 

Sezaryen Doğum İyileşme Süreci

 

Sezaryen doğumun iyileşme süresi diğerlerine nazaran daha uzundur. Ortalama 4 – 6 hafta aralığında iyileşmeniz gerçekleşir. Nitekim kesi ile dikişlerden dolayı rahat hareket etmeniz mümkün olmaz. Aynı zamanda dokuların eski haline gelmesi biraz zaman alır.

Sezeryan ameliyatı için bebeğiniz için en iyi zaman hamileliğin 39. veya 40. haftasıdır. Eğer sizin ve bebeğinizin sağlığı yerindeyse planlanmış bir sezeryan ameliyatı ancak 39. hamilelik haftasından sonra yapılır.

Planlanmış sezeryan ameliyatının tarihinden önce de doğum sancısı görebilirsiniz veya suyunuz gelebilir. Böyle bir durumda mutlaka hastaneye başvurmanız gerekir.

Benzer

Çalışma Günlerimiz:


Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe,
Cuma, Cumartesi, Pazar (Yarım Gün)

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 18:00

Bize Ulaşın

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi İncirli Caddesi No:85 Kat:1 Daire:2 Bakırköy/İSTANBUL

Dr. Abdurrahman Dağcı İletişim: 0541 863 78 57

E-Posta: bilgi@kurtajonline.com

Web: https://www.kurtajonline.com

Hemen Ara
WhatsApp chat