554 kez incelendi.

  Normal olarak ifade edilen akıntı sorunu, her kadında yaşanmaktadır. Sadece akıntı tiplerini dikkate alarak […]

 

Normal olarak ifade edilen akıntı sorunu, her kadında yaşanmaktadır. Sadece akıntı tiplerini dikkate alarak bu normal duruma alışmak daha doğru olacaktır. Nitekim farklı renklere ve de kokuya sahip olan vajinal akıntı ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Şöyle ki;

 

  • Sarı ile yeşil renkli olan akıntılar enfeksiyon habercisi olabilir.
  • Kötü kokan akıntılar da yine vajinal hastalıkların habercisidir.
  • Koyu kıvamda olması halinde de hekime başvurulması gereklidir.

 

Vajinal Akıntının Nedenleri

 

Vajinal akıntı son derece normal bir durumdur. Yani vücut fonksiyonları arasında yerini almıştır. Temelde vajina temizliği için bu durum önem arz ediyor. Aynı zamanda vajinanın korunması adına akıntı meydana gelir. Daha çok yumurtlama döneminde artış gösterir. Aynı zamanda cinsel uyarılma da akıntının seviyesini yükseltir.

 

Akıntı artışından ziyade farklı renkler ve koku oluşabilir. Bu gibi durumlar anormal akıntının habercisidir. Ve çok sık olması halinde doktora başvurulması gereklidir. İlaç tedavisi ile kısa sürede akıntı sorunlarının önüne geçilmektedir.

 

Normal Vajinal Akıntıyı Etkileyen Nedenler

 

Yukarıda belirttiğimiz üzere vajina temizliği ve korunması için akıntı son derece normal bir fonksiyondur. Sadece farklı renklerin ve kokunun ortaya çıkması tehlikeli olmakta. Vajinal akıntı bazı durumlardan dolayı bozulabilir. Örneğin antibiyotik kullanımına bağlı olarak bozulma gerçekleşebilir. Bunun dışında;

 

  • Bakteriyel enfeksiyondan dolayı akıntı rengi değişebilir.
  • Doğum kontrol hapları da akıntının dengesini bozmaktadır.
  • Şeker hastalığı ve maya enfeksiyonları bunlar arasındadır.

 

Vajinal duştan dolayı da yine akıntıda farklılık gözlemlenebilir. Nitekim kullanılan losyonlar ve sabunlar vajinal bölgeye iyi gelmeyebilir. Hatta enfeksiyon baş gösterebilir. Bundan dolayı da akıntının dengesi bozulabilir.

 

Vajinal Akıntı Türleri Nelerdir?

 

Vajinal akıntı türleri için renkler dikkate alınır. Aynı zamanda yoğunluğa göre farklı türleri mevcut durumda. Mesela beyaz renkli olması normal fonksiyona sahip olduğunu gösterir. Yine berrak ile akışkan olması da normal akıntılar arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra kahverengi olması belli başlı sorunların habercisi olabilir. Mesela enfeksiyon sorunları baş gösterebilir. Yine sarı ile yeşil akıntılar da enfeksiyona işaret eder.

 

Anormal Akıntı Belirtileri Nelerdir?

 

Yukarıda belirttiğimiz şekilde akıntı renkleri üzerinden fikir sahibi olabilirsiniz. Bir de yanında baş gösteren belirtileri dikkate almanız faydalı olacaktır. Örneğin ateş ve karın ağrısı varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kilo kayıpları ile sık idrara çıkma dahi yine ciddi belirtiler arasındadır. Sürekli yorgun hissetme hali de doktora başvurmanız için önemli.

 

Vajinal Akıntı Tedavisi

 

Vajinal akıntının muayene neticesinde normal ya da anormal olması dikkate alınır. Akıntıya neden olan durumlara göre tedavi sürecine geçilir. Genelde krem ile jel formunda olan ilaçlar eşliğinde tedavi gerçekleşir. Aynı zamanda evde kendiniz de;

 

  • Ilık su ile vajinal bölgenin temizliğine geçilmelidir.
  • Kokulu sabunlardan uzak durmanız gerekir.
  • Vajinal bölgeye parfüm sıkılması ciddi bir sorundur.

Benzer

Çalışma Günlerimiz:


Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe,
Cuma, Cumartesi, Pazar (Yarım Gün)

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 18:00

Bize Ulaşın

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi İncirli Caddesi No:85 Kat:1 Daire:2 Bakırköy/İSTANBUL

Dr. Abdurrahman Dağcı İletişim: 0541 863 78 57

E-Posta: bilgi@kurtajonline.com

Web: https://www.kurtajonline.com

Hemen Ara
WhatsApp chat