İsteğe bağlı olarak kürtaj işlemlerine başvurmak için yasal sınırları dikkate almanız gerekir. Çünkü sınırlara uygun olmaması halinde kürtajın gerçekleşmesi mümkün olmaz. Yasal kürtaj süresi kaç aya kadar geçerlidir merak edenlere 1983 yılında yürürlüğe giren detaylar eşlik eder. Yani çok uzun yıllardır aynı sınırlar dahilinde kürtaj işlemlerine geçilmektedir.

 

Kürtajın Süresi Sınırları Nasıl?

 

Temelde adet tarihine bağlı olarak hesaplamalara gidilmektedir. Bu yolla 10 haftalık olan gebeliklerin sonlandırılması esas alınır. Yani maksimum 10 haftalık olan gebeliğin yasal olarak sona ermesi mümkün olacaktır. Bunun için de;

 

  • Kadının son adet tarihinin ilk günü dikkate alınır.
  • Ultrason ölçümleri neticesinde de bu süreç netleşir.
  • Gebelik haftasının 10’un üzerinde olması halinde işlemlere geçilmez.

 

10 haftayı geçmemiş olan gebeliklerin sonlandırılması söz konusudur. Bu da aya vurmak gerekirse 2.5 ay şeklindedir. Maksimum 2.5 aylık olan hamilelik sürecinin sona ermesinde herhangi bir sakında görülmüyor. Ancak 10 haftanın üzerinde olması halinde farklı durumlar dikkate alınır. Ve de bu durumlara göre yine kürtaja geçilebilir.

 

Anne Hayatını Tehdit Eden Gebelikler

 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere yasal kürtaj süresi kaç aya kadar geçerlidir sorusuna 2.5 cevabını alırsınız. Temelde adet süresine göre 10 hafta dikkate alınır. Ancak bazı durumlarda 10 haftanın üzerinde olan gebelikler de son bulabilir. Şöyle ki anne hayatını riske atan durumlarda da gebeliğin sonlandırılması söz konusudur.

 

Örnek vermek gerekirse annenin kalp ya da böbrek hastası olması bu duruma etken. Karaciğer ile astım hastalıkları da yine gebeliğin son bulmasına etki eder. Hatta  hipertansiyon olan kadınların da gebelikleri riskli görülür. Sonuç olarak bu gibi durumlarda ağır ilaçlar temin edilebilir. Anne hayatınızı riske atmamak adına gebelik sonlandırılır. Bu anlamda;

 

  • Resmi hastaneden alınan rapor neticesinde işlemlere geçilir.
  • En az 2 doktorun imzası olan raporlar geçerli kabul edilir.

 

Bebek Hayatını Tehdit Eden Gebelikler

 

Yasal kürtaj süresi kaç aya kadar geçerlidir sorusuna 10 hafta yanıtı verilir. Önceden de belirttiğimiz gibi 10 haftanın üzerinde olan gebelikler yasal değildir. Ancak bazı durumlarda mecburi olarak kürtaja başvurulur. Anneden ziyade bebek sağlığı açısından da gebelik dikkate alınır. Yani bebek hayatını riske atan durumlarda da 10 haftalık süreç temel alınmaz. Bu gibi durumlarda tarama testleri ile ultrason devreye girer.

 

Testlere göre bebek yaşamını riske atan durumlar tespit edilir. Aynı zamanda doğumdan sonra ki yaşamı etileyecek olan faktörler de ortaya çıkar. Kısacası bebeğin yaşamını tehdit eden gebelikler de yine sonlandırılabilir. Bunun için de 2.5 aylık süreç geçmiş olsa da kürtaja başvurulabilir.

 

Terapotik Kürtaj Nedir?

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi yasal kürtaj süresi kaç aya kadar geçerlidir merak edenler 10 hafta – 2.5 ay sonucuna varır. Sadece hayatı riske atan durumlarda bu süreçler dikkate alınmaz. Ve de terapotik kürtajın gerçekleşmesi söz konusudur. Yani anne ile bebek hayatı dikkate alınır. Tedavi edici olarak ifade edilen terapotik kürtaj, riskli her türlü durumun ortadan kalmasını esas alınır.

 

Kürtaj Sonrası Süreç

 

Gerek lokal gerekse genel anestezi alanlar kürtajdan hemen sonra tahliye edilir. Günlük hayatınıza devam etmeniz mümkün olacaktır. Sadece birkaç gün vajinal enfeksiyona maruz kalmamak adına dikkatli olmanızda fayda var. Örneğin kanama devam ederken cinsel ilişkiye girilmemesi gereklidir.

 

 


Çalışma Günlerimiz:


Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe,
Cuma, Cumartesi, Pazar (Yarım Gün)

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 18:00

Bize Ulaşın

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi İncirli Caddesi No:85 Kat:1 Daire:2 Bakırköy/İSTANBUL

Dr. Abdurrahman Dağcı İletişim: 0541 863 78 57

E-Posta: bilgi@kurtajonline.com

Web: https://www.kurtajonline.com

Hemen Ara
WhatsApp chat